Mała Szkoła Florystyki cz. I - Wstęp

12:46:00 PM

Długo się zastanawiałam nad utworzeniem serii postów na temat florystyki - sztuki układania kwiatów, przycinania, rozsadzania, podlewania - jednym słowem, pielęgnacji. Jakkolwiek banalnie by to nie brzmiało wychowałam się wśród kwiatów - moja Mama jest florystką, mamy własną kwiaciarnię w malutkim miasteczku na Pomorzu - nawet w dzieciństwie wyjeżdżając na wakacje nad morze dorabiałam sobie w kwiaciarni u wujostwa. Kwiaty są dla mnie tak naturalną rzeczą w domu jak łóżko czy stół, bez nich czuję się nieswojo i zdecydowanie czegoś mi brak.
Mam nadzieję, że wśród Was są także miłośniczki kwiatów, bukieciarstwa a może nawet prawdziwe artystki w dziedzinie florystyki. To piękna dziedzina i uspokajające zajęcie - jak z resztą każdy kontakt z naturą. Jako zawód to nie wygląda jednak wcale tak bezproblemowo. Często spotykam się z opinią, iż florystyka i kwiaciarnia to sama przyjemność - pięknie pachnie, wokół cudowne kwiaty i spokój oraz przyjemność, którą daje ich układanie. Cóż, częściowo się zgadzam, ale tylko częściowo. To prawda,  przygotowanie sobie świątecznego stroika czy ikebany w domowym zaciszu rzeczywiście jest niezmiernie uspokajającym zajęciem. Jednak zrobienie bukietu z 50 róż o centymetrowej średnicy łodygi z niecierpliwiącym się klientem i gromadą innych tuż za nim, cóż, trochę mniej ;)Sama praca przy pielęgnacji kwiatów bywa ciężka - czyszczenie kilkudziesięciu róż z kolców kilka razy dziennie - często poranione od kolców dłonie, to mimo wszystko drobiazgi, które potarfią zniechęcić. Ale to z pewnością  zajęcia z którymi w domu rzadko mamy do czynienia, dlatego praca z kwiatami w domu jest zajęciem dającym samą radość i satysfację :)


Dzisiejszy post jest raczej pewnego rodzaju wstępem do mojej Małej Szkoły Florystyki. Chciałabym opowiadać tu o kwiatach, sposobach ich układania, pielęgnacji i charakterystyce tych najbardziej przeze mnie ukochanych. Mam nadzieję, że podzielicie się sposobami, sekretami oraz waszymi doświadczeniami z kwiatami, zarówno tych domowych jak i ogrodowych. Jak na razie przygotowałam posty o sposobach układania kwiatów w wazonach, trochę zahaczający o gatunkach róż oraz o tworzeniu bukietów - ten temat z pewnością będzie podzielony na kilkanaście postów. Czekam na wszelkie pomysły, wskazówki i opinie, dobrego poniedziałku :)

Sprawdź też

3 komentarze

  1. Jestem za...świetny post:))) Będę chętnie tu zaglądać, bo kocham kwiaty!!!

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawy pomysł. Z przyjemnością poczytam.

    OdpowiedzUsuń
  3. Więcej, więcej - czekam :)))))) :))))))

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...